Церква в ім’я св. Георгія була збудована в 1768 р.
Церква в ім’я св. Георгія була збудована в 1768 р. на західній околиці придніпровського села Андруші, яке знаходилося за 9 км від Переяслава.
Більша частина землі в Андрушах належала переяславському Вознесенському монастирю. У кін. ХVІІІ ст. тут навіть збудували архієрейську дачу. Особливої краси їй надавав старий Чернечий гай з віковими дубами та липами, звідки відкривався чудовий вид на Дніпровські гори.
У зв’язку з утворенням Канівського водосховища і знесенням села Андруші, церкву у 1968-1970 рр. розібрали і перевезли до Музею народної архітектури та побуту Середньої Наддніпрянщини.
Село Андруші і церква св. Георгія пов’язані з іменем Т. Г. Шевченка. Поет приїздив сюди у серпні 1845 р., перебуваючи в Переяславі. Тут він намалював два малюнки (сепії) видів Андрушів. На одному з них художник і зобразив церкву св. Георгія.
Т. Г. Шевченко згадував село Андруші в поетичних і прозових творах та листах. У листі до А. О. Козачковського від 16 липня 1852 р. він писав: «Помните ли нашу с вами прогулку в Андруши и за Днепр в Монастырище и на гору. Вспомните тот чудный вечер, ту широкую панораму, и посередине ее длинную, широкую фиолетовую ленту [Днепра], а за лентой фиолетовой блестит, как из золота кованный, Переяславский собор. Какая-то чудная, торжественная тишина…».
В іншому листі від 14 квітня 1854 р. митець ще раз, сумуючи за рідною Україною, написав такі рядки: «Мені тепер здається, що й раю кращого на тім світі не буде, як ті Андруші…».
У 1858 р. церкву відремонтували, перебудувавши дзвіницю та прибудувавши бічні рамена і міжрукавні зруби.
Церква св. Георгія дерев’яна, хрещата, дев’ятидільна, одноверха, з дзвіницею над притвором.
У храмі встановлений іконостас 2 пол. ХІХ ст. з церкви с. Ярешки Баришівського р-ну Київської обл., прикрашений вишуканим різьбленням у вигляді виноградної лози. Бокові кіоти поч. ХХ ст. виготовлені майстрами Києво-Печерської Лаври. На стінах церкви багато ікон ХІХ – поч. ХХ ст. ст. роботи як іконописців Києво-Печерської Лаври, так і народних майстрів. У церкві експонуються аналой, тетрапод, Голгофа, панахидний столик, підсвічники із церкви с. Ярешки.
Sign in with: