Чи є в світі щось глибинніше, ніж розуміння: хто ми, чиїх батьків сини, чиїх дідів онуки?.. Особливе місце в пізнанні своєї первісної сутності належить звичаю, обряду, традиції. Задуматися над змістом цих понять, розкрити їх таїну запрошує Музей.
Оновлена експозиція музею гостинно відчинила двері для відвідувачів у жовтні 2007 року. В структурі музею особлива увага звертається на календарний цикл святкувань, адже споконвіку життя українського селянина регламентувалось народним календарем, то був розклад його життя. А починалося все з тих днів, коли сонечко з зими повертало на літо, а саме з чарівного довгожданого Святвечора, що передував Різдву. Календарний коловорот підхопить вас і понесе засніженими зимовими Святками; ви станете свідками народження та буйного розквіту весни аж до її кульмінації, свята над святами, дива з див – Великодня. І так в круговерті звичаю, аж поки не замкнеться річне обрядове коло, бо, власне, його завданням і було виховувати та від народження до смерті утримувати людину в колі святості, врівноважувати її відносини з усім сущим на землі.
Вчити звичаїв… Ось той загадковий ключ, за допомогою якого ми зможемо розгадати феномен української нації. Наш музей – ваш вірний помічник. З його допомогою ви дізнаєтеся і про обрядовість, що не вкладається в рамки календаря, але пов’язана з ним. Це сімейні та громадські звичаї та обряди.
У народі кажуть: про людину говорять тричі – коли вона народжується, одружується та помирає. Саме ці періоди людського життя висвітлені в експозиції музею.
На особливу увагу заслуговує одне з головних дійств сімейної обрядовості – весілля, багатство та розмаїтість якого широко представлене в експозиції. Знайомство молоді відбувалося на вечорницях – гуртових зібраннях молодіжних громад, де зароджувалось перше несміливе почуття, що, зазвичай, завершувалося шлюбом. Експозиція висвітлює різнобарв’я дівочих ворожінь, музичні інструменти, фрагменти вишивок. Привертає увагу розмаїта колекція весільного печива – знаку майбутнього щасливого сімейного життя. Завершальним етапом весільного циклу був поділ короваю, який роздавали на спеціальних тарілках. В експозиції представлена колекція дерев’яних мальованих тарілок ІІ пол. ХІХ ст.
Експонуються й атрибути інших обрядодій сімейної звичаєвості: родильної, поховальної. Із громадських обрядів акцентується увага на будівництві житла. Завершується огляд експозиції численними тематичними виставками.
Sign in with: